Точно така… прочетохте правилно. Никой не се интересува от титлата ти като дизайнер. Дизайнерските титли не са много, но не са и малко, и въпреки това абсолютно никой не се интересува от това каква титла имаш.
Преди да ме разкъсате обаче заради ултимативното ми заглавие, нека да ви обясня за какво точно говоря и защо през последните месеци стигнах до този извод. В следващите редове, ще се опитам да го обясня максимално ясно.
Само до преди няколко месеца, мислех че това да постигнеш дадена цел като това да се издигнеш в йерархията, е нещото което ме стимулира да работя толкова добре. И до тогава се получаваше, защото начина по който работя над самоусъвършенстването си, е като си поставям цели и се опитвам всеки път да ги подобрявам. Някои ще кажат, че този модел вечно да се състезавам с някой, по-скоро е неправилен, но при мен това работи и мисля, че за сега се справям добре.
И така постигнах целта си – станах Арт Директор. Което звучи доста респектиращо, признавам, но по-късно установих че не е това, което съм искал.
Титлата не служи за оценка на работата и уменията ти.
В рекламните агенции, има йерархия. Почти като във всяка друга фирма – имаш от нисък левъл персонал, до висок левъл персонал и всеки от тях има различни функции и отговорности. В рекламните агенции и дизайн студия, йерархията най-често е:
Стажант -> Младши дизайнер -> Графичен дизайнер -> Старши дизайнер -> Арт Директор -> Криейтив (творчески) директор.
С малки различия това е структурата, която всяка агенция има. И тя работи перфектно, просто защото по този начин се контролира потока на работа и неговото качество.
Различните задачи се разпределят според въжмоностите и ранга на хората, както и спрямо тяхната сложност. Няма да се впускам в детайли за всяка от титлите, какви задължения има, защото статията ще стане излишно дълга, а тук сме за друго все пак.
Извън агенциите обаче титлата ти няма значение. Реалноста е съвсем друга и клиентите искат просто да получат завършен продукт за парите, които дават и което е по важното в случая – да бъде качествен. Не винаги обаче, това че имаш дадена титла ти гарантира, че вършиш работата за която клиента те е наел. Титлата не служи за оценка на работата и уменията ти. Тя е начин да продадеш продукт или услуга и служи за респектиращ инструмент в ръцете на продавачите.
Какво значи обаче титлата за теб самия?
Това всъщност е въпросът, който е редно човек да си зададе. Да, винаги можеш да размяташ визитки на ляво и на дясно с длъжността ти… но какво от това? Да, винаги можеш в офиса кажеш: “аз съм арт директор, ще слушаш какво казвам” … но какво от това? Всичко това не те прави по-добър дизайнер или по респектиращ. За наше щастие, ние дизайнерите имаме много прост и елементарен начин да покажем колко сме добри, а именно чрез работата която вършим.
Отговорностите се увеличават!
Имайте предвид, че колкото повече се изкачвате в йерархията, толкова повече се увеличават и вашите отговорности. Когато си Арт Директор (в някоя друга тема ще пиша какво е да си арт директор), имаш много повече отговорности и задължения, от колкото когато си само дизайнер. Тогава мислиш за един куп неща и ако трябва да съм честен губиш това, което най-много аз ценя в работата си – забавлението от това да реализираш проекта до последния пиксел.
По висока титла – повече пари
Ако това е единственият ти стимул – давай. Неоспорим факт е, че когато те повишат получаваш повече облаги, една от които е и разбира се по висока заплата. Ако това е от съществено значение за теб, то може би титлата има значение за теб.
Аз винаги съм вярвал, а напоследък установих, че наистина е вярно, че ако искаш да направиш нещо добре, то няма значение каква титла носи визитката ти. Това, което остава е работата ти и най-вече удоволствието да видиш това, за което си положил толкова труд вече реализирано и в целият му блясък.
Какъв е обаче твоят стимул за работа?
Задобрял си в писането…не мога да отрека. Щом и коментар ти написах 🙂
радвам се, че ти е харесала 😀
Наистина, задобрял си… по-малко грешки, по-сложни термини… бреееййй =)
иначе какъв е моят стимул – екипът 😉
whaha cool statiq. “Stefan haresva tova”