Все по често получавам един и същи въпрос от много млади дизайнери: “Има ли работа като дизайнер. Плащат ли..?“.
Много добър въпрос. Че има работа – има. Дали плащат – ами плащат като имат с какво. Но въпреки черногледия ми отговор, мога смело да заявя – ДА, за дизайнерите има работа и то много.
Майсторлъка Санчо, обаче е да знаеш как да си осигуриш тази работа.
Това, което част от дизайнерите не осъзнават е, че нашата работа е да покажем един продукт или услуга в най-добрата му светлина. Защото както знаем – визията продава. В случая – дизайна. В тази връзка освен да продаваме чуждите продукти и услуги, трябва да знаем как да продадем и себе си… колкото и грубо да звучи.
Вие драги млади колеги продавате услуга. И тази услуга, трябва да бъде платена. Защото полагате интелектуален труд, чрез който си плащате сметките и живеете пълноценен живот. Колкото по рано разберете, че трябва да взимате пари за труда си толкова по добре. За жалост, това как да се продаваш не го учиш в училищата за дизайн…
Преди всичко трябва да си зададете въпроса – Кой съм аз?
ОК, казваш се Иван Иванов, но какво можеш да правиш? Дизайнер си, това е добре, но започни да се държиш като такъв. Никой няма да изваде кристална топка, за да отгатне кой си и за какво се бориш под слънцето.
Начините са няколко – създай си сайт, блог, каквото и да е, и го ползвай по предназначение. Той е една от най-силните ти страни, за това ползвай го разумно.
Осъзнавайки кой си, води до следващият въпрос… “какво мога?”. Ако си в началото на кариерата си, фокусирай се върху това, в което смяташ че в момнета си най-силен. Ако си страхотен UI дизайнер, то продавай тази услуга. Да, можеш да правиш лога, брошури и т.н., но ако смяташ, че те не са най-силната ти страна остави ги по назаден план.
Много е важно, когато тепърва стартираш в съравнованието с другите ти конкуренти, да знаеш какви са границите на възможностите ти и кога е нужно да ги минаваш.
Стажът е прекрасна възможност, да придобиеш опит в истинска бойна обстановка. Трудоемко е, но при всички положения, това което ще научиш и вземеш като know-how е много повече от минусите, които би натрупал. Даже и след това, да не те оставят на работа, няма лошо – ти си научил нещо много важно!
Научил си се как да спазваш крайни срокове. Изключително важно, особено ако искаш да си получиш възнаграждението.
Научил си се как да работиш в екип с други хора – това е много важно, особено ако искаш да движеш свой собствен бизнес. Работата с хора не е никак лека, да ги управляваш пък е още по трудно. Различните хора, имат различен характер и поведение, което може да афектира работата ти или да ти помогне. Разбирайки как да комуникираш с тях и да извличаш ползите от тях, ще разбереш и как да общуваш и с клиентите си.
Научил си се на тънкостите в занаята. Преди време от моя ментор, научих една важна фраза: “Занаят се краде”. А нашето си е баш занаят, само че в дигитална форма. Това, което преподават в учебниците и университетите е много малка част от реално това, което трябва да можеш, за да си успешен дизайнер. За жалост някои неща се учат само на полеви условия.
Дизайнерите сме социални животни. Обичаме да ни знаят, да ни галят егото. Чустваме се добре, когато ни забелязват, а когато не – просто си търсим внимание. За това и са създадени много такива общества, където дизайнерите обменят опит, показват проектите си и търсят критика. Такива общества са Behance, Dribbble, DeviantArt и други. Всичко това – само на 1 клик разстояние от бутона за регистрация.
Разбира се, само с регистрация не става. Трябва да се научиш на нормите на поведение в тези среди и да си готов да ядеш много бой по дупето. Имай предвид, че дизайнерите същества, които обичат да критикуват, а някои не го правят по много мил начин. Ако качиш проект в Dribbble например и получиш критика в коментар, заяждането с автора е най-лошият избор. Единственото, което би постигнал е да си изградиш образ на човек, който просто не знае какво прави тук. По добрият избор е да анализираш критиката му и да публикуваш нов проект с адекватно решение на поставения проблем, отново искайки коментар за работата си. Това показва професионално отношение и наблюдение на детайла, както и разбиране на проблема.
Най-важното в случая е да създадеш добри взаимоотношения и връзки с други колеги. Много често, можеш да получиш проект от друг колега, който просто няма ресурса да го поеме или е решил, че ти си достатъчно кадърен в UI дизайна, за да сподели проекта си с теб и взаимно да спечелите клиент. Да създадеш връзки с точните хора, може да те вдигне високо в класацията за нула време.
В тези среди също така можеш да си намериш и колеги – програмисти – с които да разработваш свои лични проекти. Да, знам – програмисти в среди на дизайнери? WTF??? Има повярвайте ми – навъртат се, защото те пък имат друг проблем – могат да си кодят сайта, но като изглежда зле, кой ще им го ползва? Познавайки различни хора в тези среди, можеш лесно да си изградиш екип с който да стартираш и свой бизнес.
Клиентите избират дизайнерите не по това, дали има 6-ца по “Композиция в дизайна” или по “Цветознание”, а по неговото портфолио. За жалост, когато си нов и нямаш клиенти все още портфолиото ти ще да е доста пусто… Но за щастие, можеш лесно да се измъкнеш от тази ситуация.
Разработвайки свои проекти е най-лесният начин да покажеш какво можеш. Даже и никога да не видят бял свят, целта е да покажеш уменията си. Никой проект, който ти е хрумнал, не е излишен. Да, никой няма да ти го плати, но това няма значение. Разрботката на лични проекти е инвестиция за намиране на реални клиенти.
Личните проекти, не значат, че винаги трябва да работиш безплатно. Преди всичко – не работи безплатно! Да, хората обичат да получават повечето неща безплатно, но ти не обичаш. Защото светът е устроен така: работиш <-> плащат ти.
Даже и да си млад дизайнер, който тепърва влиза в бизнеса, не е извинение да не взимаш пари. Напротив – показвайки и ясно заявявайки, че труда ти струва Xлв е най-сигурният начин, да покажеш, че зад тази цифра стои сериозен и амбициран човек, който ще си свърши работата.
Не е лесно в началото, но не е невъзможно. Отнема време разбира се, но ако си по далновиден, може доста бързо да искласиш в тези среди и хората да те забележат, че и да започнат да имат нужда от теб.
Най-важното, което обаче трябва да запомниш… (виж клипа)
Хареса ти статията? Абонирай се за нея и още други интересни статии!
Be First to Comment